Aplikovaná zoofarmakognozie

Aplikovaná zoofarmakognozie

Aplikovaná zoofarmakognozie podle Caroline Ingraham je metoda samoléčby, založená na přirozeném výběru léčivých látek daným zvířetem. Jednoduše řečeno: zvíře dostane možnost vybrat si, co mu chybí, či vyřešit si to, co mu dělá největší potíže.

Vycházíme z toho, že zvířata ještě neztratila schopnost vyhledat sami látku, která jim uleví od jejich největších potíží. Postupně jim nabízíme rostlinné výtažky, které obsahují stejné nebo podobné složky těm, které mohou nalézt ve svém přirozeném prostředí. Z nabízených extraktů to jsou různé oleje (za studena lisované), řasy, jíly, mleté byliny, maceráty bylin, květové vody, absolue i čisté esenciální oleje. Zvířeti nabízíme postupně jednotlivé látky, sledujeme jeho chování (slinění, pomlaskávání, přivírání očí) a dáme mu čas vše „zpracovat“. Záleží na zvířeti, jestli danou látku chce pouze inhalovat či přijímat otíráním na kůži nebo olizováním. Důležitý je ten samovýběr, protože například několik kapek jednoho druhu esenciálního oleje může jedno zvíře vyléčit a  naopak druhému zvířeti ublíží i jediná kapka. Proto není vhodné tyto látky zamíchávat do krmiva. Tato metoda funguje nejen u domácích zvířat, ale ještě lépe u divokých zvířat chovaných v zajetí (ZOO, Lesoparky, obory), kde zvířata mnohdy řeší mimo zdravotních i psychické problémy a ošetření je složité.

 

Během 30 let praxe, na základě pečlivého pozorování chování zvířat, vypracovala Caroline Ihgraham metodiku postupného nabízení jednotlivých preparátů a látek.

Velmi důležité je používání kvalitních potravinových doplňků, olejů, macerátů, květových vod a esenciálních olejů. Když i Vy sami porovnáte vůni a účinek jednotlivých esenciálních olejů sami na sobě, hodně se liší. Proto je důležité používat kvalitní a ověřené doplňky.

Co vše k takové samoléčbě potřebujeme a jak to probíhá?

 

 Klidnou větranou místnost, dostatek času, extrakty k nabízení  (nutriční doplňky – spirulina, zelený ječmen, mletý šípek či slupky šípku, lékořici, oleje – kokosový, mučenkový, rýžový, květové vody, maceráty rostlin v oleji – měsíček, třezalka a kvalitní esenciální oleje). Zvíře se v místnosti musí cítit bezpečně. Začínáme nabízením nutričních doplňků, dáme zvířeti dostatek času na očichání a příjem. Omezujeme pouze příjem oleje, mělo-li někdy zvíře problémy se slinivkou. Poté vyzkoušíme reaci na květové vody a jako poslední nabízíme esenciální oleje, které jsou nejsilnější. U vnímavějších a citlivějších jedinců vystačíme s květovými vodami. Stále pozorujeme reakce zvířete. Pozitivní reakcí je čichání, pomlaskávání, slinění (rozpoznávání molekul), mrkání, nepřítomný pohled, protahování, ulehnutí, relaxace, negativní reakcí je odvracení hlavy, snaha o odchod z místnosti.

 

https://www.carolineingraham.com/

 

Nechcete utrácet peníze za nutriční doplňky, květové vody a oleje a i tak chcete vyzkoušet, co chybí vašemu zvířeti, jak bude reagovat a jaký esenciální olej bude preferovat? Domluvme si termín. Počítejte s 2-3 hodinami času. Pro bližší informace mě kontaktujte zde.

 

Pokud by jste raději měli sadu přípravků doma, doporučuji přímo sady Caroline Ingreham, které můžete objednat na jejím e-shopu či v ČR na https://www.happytails.cz/content/pro-kazdodenni-zdravi/aplikovana-zoofarmakognozie-dle-caroline-ingraham, kde je i podrobnější návod s fotkami.